top of page

FAQ, czyli odpowiedzi na ważne pytania

Niewykluczone, że masz jakieś pytania dotyczące sesji z psem. Na tej stronie postarałem się odpowiedzieć na najczęstsze z nich. Jeśli jeszcze coś jest niejasne, zachęcam do kontaktu: chętnie  rozwieję wszelkie wątpliwości!

Dlaczego warto skorzystać z usług fotografa specjalizującego się w sesjach z psami? Czy nie wystarczy „zwykły” fotograf?

Przeciętny fotograf nie ma doświadczenia niezbędnego do pracy z psem w studiu. Nie zna psychiki psa, nie rozpoznaje sygnałów świadczących o jego zmęczeniu lub rozkojarzeniu, nie wie, jak skutecznie przyciągać jego uwagę i prowadzić go podczas sesji. (Psu nie można np. powiedzieć, żeby wytrzymał w danej pozie jeszcze dwie–trzy sekundy albo spojrzał delikatnie bardziej w lewą stronę — to się nie uda).

W moim studiu możesz mieć pewność, że Twoim psem zajmuje się fotograf, który uwielbia zwierzęta, skupi na Twoim ulubieńcu całą swoją uwagę i wykorzysta całą posiadaną wiedzę na temat psiej psychiki oraz całe doświadczenie zdobyte podczas sesji z innymi czworonogami, by pokazać na zdjęciach piękno i charakter Twojego kudłatego przyjaciela.

Jak przygotować psa do sesji?

— Przede wszystkim niech to będzie małe święto dla Twojego czworonoga. Nie stresuj się przebiegiem sesji, pomyśl o czymś przyjemnym, na pewno wszystko pójdzie znakomicie. Pies doskonale wyczuwa Twój nastrój (czy muszę o tym mówić?), więc Twoja swoboda udzieli się również jemu/jej, czego owocem będą wspaniałe zdjęcia.

— Od strony wizualnej najważniejsze jest przygotowanie sierści, a szczególnie pyska naszego kudłatego bohatera. Dlatego w rozsądnym terminie przed sesją, np. dzień przed, najlepiej psa wykąpać lub porządnie umyć i wyczesać. O czystość pyska zadbamy na bieżąco podczas sesji. (Wiele też da się skorygować na etapie obróbki komputerowej).

— Sugeruję zmęczenie psa przed sesją, najlepiej przez zabranie go na dłuższy spacer. Dzięki temu łatwiej będzie nad nim zapanować w studio.

— Aby pies chętniej reagował na komendy i smakołyki, pomiń jeden posiłek bezpośrednio przed sesją lub przynajmniej mocno go ogranicz.

— W studio mam własne smakołyki, którymi zachęcam psy do współpracy. Jeśli Twój pies ma alergię na jakieś składniki pokarmowe, zabierz własne przysmaki (ale najlepiej nie zwykłą karmę, bo potrzebna jest mocna zachęta do współpracy). Możesz też zabrać ewentualne rekwizyty, jeśli Ci na nich zależy, np. ozdobną obrożę lub bandanę, ulubioną zabawkę psa itp. — byle nie były zbytnio zmaltretowane, bo obniżą walory wizualne zdjęcia. Jeśli pies ma długą sierść, zabierz dla niego szczotkę.

 

Czy na zdjęciu może być właściciel psa?

Zdecydowanie tak! W zależności od rodzaju sesji właściciel może być na 1–2 zdjęciach. Zachęcam do skorzystania z tej możliwości. Często nie myślimy o takich rzeczach, ale po latach zdjęcie, na którym widzisz siebie w towarzystwie swojego ukochanego czworonoga, może być bezcenną pamiątką — zwłaszcza po jego odejściu. Jeśli nie lubisz pozować do zdjęć, mogę zaaranżować ujęcie z Twoimi dłońmi, tyłem głowy itp. Na pewno coś wymyślę!

 

Jak właściciel powinien się przygotować do sesji?

Zasadniczo chodzi o to, aby na gotowym zdjęciu Twoja obecność nie odciągała uwagi od psa. (Wybacz, ale to on/ona jest gwiazdą sesji ;)). A więc Twoje ubranie, a w szczególności góra, powinno spełniać następujące wymogi:

  • neutralny kolor

  • bez wyraźnych wzorów/nadruków

  • raczej luźne niż ciasne

  • mało gniotliwy materiał

  • materiał utrudniający przywieranie sierści (a przynajmniej tego nie ułatwiający)

  • bez bardzo mocnego kontrastu z umaszczeniem psa (np. biały pies / czarna bluzka lub na odwrót)

  • z długimi rękawami

 

Jak przebiega sesja?

Na początku pies oswaja się z moim domowym studio. Może sobie po nim spokojnie pochodzić, obwąchać kąty i sprzęty itp. Jeśli ze zdenerwowania załatwi w studio potrzebę, nie ma problemu, zdarza się! Najważniejsza jest spokojna, luźna atmosfera, aby pies się nie stresował i był bardziej chętny do współpracy podczas sesji.

Jeśli widzę, że pies się zmęczył lub znudził i przestaje reagować na bodźce, a ja jeszcze nie mam w pełni zadowalających ujęć, robimy przerwę. Pies może sobie pobiegać po studio lub dookoła domu.

Czy mogę otrzymać pliki RAW z aparatu do samodzielnej obróbki?

Nie ma takiej możliwości. Tak jak w restauracji zamawiamy gotowy posiłek, nie prosząc o produkty do jego samodzielnego przyrządzenia, tak i ja przekazuję wyłącznie końcowy efekt mojej pracy, czyli pliki JPEG i odbitki, a nie pliki RAW z aparatu.

bottom of page